Sa američkog univerziteta Penn State stiže nam eksperimentalna studija, tek treća takve vrste obavljena u svetu, kojom se u vezu dovode emocionalna stabilnost pojedinca i opseg korišćenja raznih društvenih mreža. Dosadašnje studije obuhvatale su samo Facebook, dok ova nova uključuje i Snapchat i Instagram, a oslanja se na stvarne podatke o korišćenju ovih servisa umesto na one dobijene anketom.
Ispitanici, njih 143, dali su pre i posle sprovođenja studije podatke o svom emocionalnom stanju, te među ostalim osećajima depresije, anksioznosti, straha od propuštanja (FOMO) i usamljenosti, a potom su bili podeljeni u testnu i kontrolnu grupu. Testnoj grupi korišćenje Instagram-a, Snapchat-a i Facebook-a bilo je ograničeno na 10 minuta po aplikaciji na dan, dok su ispitanici iz kontrolne grupe nastavili sa korišćenjem društvenih mreža kao i pre toga. Vreme korišćenja kontrolisano je putem podataka izvučenih iz telefona samih korisnika, a eksperiment je trajao tri nedelje.
Po isteku tog razdoblja ispitanici su ponovno izvestili o svojim osećajima, a studija je potom dobila prilično jasne zaključke. Korišćenje društvenih mreža u manjem opsegu dovodi do manjeg osećaja usamljenosti i depresije, a rezultati su posebno vidljivi kod depresivnijih pojedinaca. Iako su društveni mediji u osnovi stvoreni kako bi korisnici međusobno kontaktirali, negativne osećaje depresije i usamljenosti izaziva činjenica da se na njima često upoređujemo sa drugima – što potom izaziva negativne posledice.
Čak i kontrolna grupa, koja nije morala da oganiči vreme provedeno na društvenim mrežama ali ga je morala nadzirati i prijavljivati, zabeleežila je smanjenje anksioznosti i FOMO efekta.
Autori studije zaključuju kako ne bi trebalo u potpunosti ukinuti korišćenje društvenih mreža za postizanje mentalne dobrobiti, ali smanjenje vremena koje na njima provodimo svakako može doneti pozitivne pomake. "Ostavite telefon i družite se sa ljudima oko vas, i osećaćete se bolje", kažu.
Manjim korišćenjem društvenih mreža do emocionalne stabilnosti
11:03
nema komentara
Postavi komentar
Vaš komentar: