U jedan gram DNK stane čak 2.2 miliona gigabajta podataka


Novootkrivena metoda trebala bi da bude dostupna već za deset godina, a DNK ljudi koristiće se umesto današnjih čvrstih diskova, servera i drugih uređaja za skladištenje podataka.

Tim naučnika i IT stručnjaka, Evropskog Bioinformatičkog instituta (EBI), nakon višegodišnjih istraživanja i testiranja uspeli su da prenesu podatke, poput MP3 muzike, fotografija, tekstualnih datoteka i PDF dokumenata direktno u ljudsku DNK, bez uporabe dodatne energije.

Kako prenosi Wired, DNK je idealan "nosilac" informacija i podataka, jer nudi gotovo neograničen prostor, čuva ih na bezbednom i ne zahteva nikakve dodatne troškove i energiju za razmenu. Podaci su, zauzvrat, uvek tu i uz korisnika.

Od ranije je poznato kako je DNK odlična "skladišna struktura", jer se informacije i podaci o nastanku i razvitku zemlje i svih živih bića dobivaju upravo iz ostataka kostiju i drugih delova životinja i živih bića izumrlih pre više hiljada i stotina hiljada godina.

Zbog toga su naučnici EBI-ja sigurni da bi i ljudski DNK podatke mogao čuvati na sigurnom mestu najmanje nekoliko stotina godina, što je prema trajanju ljudskog života "potpuno prihvatljiv period".

Svaki gram DNK strukture sposoban je da skladišti 2.2 miliona gigabajta podataka, što je ekvivalentno broju od 468.000 DVD diskova.

Ipak, bez obzira na sve, ulaganje u razvoj daljih istraživanja je vrlo neizvesno, jer su troškovi veliki, zbog čega bi čak i za deset godina veoma mali broj korisnika mogao uistinu svoj DNK koristiti kao "disk" za skladištenje podataka.

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.