Gigantski globus od svetlećih organskih dioda pušten u rad

AKO JE NEKO POMISLIO DA JE VRHUNAC sferične svetleće tehnologije novogodišnja kugla na Tajms skveru u Njujorku sa 288 kristalnih trouglova i 32.256 svetlećih dioda, 11. juna će doživeti veliko iznenađenje. Japanska kompanija Micubiši Elektrik (Mitsubishi Electric) je tog dana pustila u rad svoj sferni ekran prečnika šest metara od kojeg zastaje dah, jer sadrži preko deset miliona svetlećih organskih dioda (OLED) raspoređenih na preko 10.000 panela.

Ekran je postavljen u Nacionalnom muzeju nadolazećih nauka i inovacija u Tokiju – čiji japanski naziv Miraikan (未来館) zapravo znači “muzej budućnosti“ – i njime će se obeležiti desetogodišnjica ovog zdanja.

Micubišijeva sfera nazvana Geokosmos (Geo-Cosmos) zapravo je globus čiji je prečnik preko dva metra veći od njujorške kugle. Aluminijumska sfera okačena 18 metara iznad tla prekrivena je sa tačno 10.362 panela veličine 96 x 96 milimetra popunjenih sa po 1024 svetleće tačke veličine 3 x 3 milimetra, što joj daje rezoluciju od preko deset miliona piksela. Ovaj džinovski globus zamenio je prethodno rešenje na bazi svetlećih dioda koje je imalo deset puta manju rezoluciju.

Sadržaj koji se prikazuje na ovom najvećem sfernom ekranu stiže od naučnika i istraživačkih instituta iz celog sveta. Globus prikazuje izgled zemljine površine, oblake i druge slike koje prima sa meteorološkog satelita, i izgleda kao Zemlja viđena iz kosmosa. Zahvaljujući tome može se videti, na primer, kakva je kiselost okeanske vode i kako joj se menja temperatura i razni drugi osmatrački podaci, ali mnogi će jednostavno uživati gledajući kako se izgled Zemlje menja iz minuta u minut. (M.V.)

Izvor: www.mikro.rs

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.