Epl osigurao prednost startujući s Tanderboltom

SUPERBRZA TEHNOLOGIJA POVEZIVANJA Tanderbolt (Thunderbolt – udar groma, s munjom), primenjena u najnovijoj upravo predstavljenoj seriji prenosivih računara MacBook Pro kompanije Epl (Apple), verovatno se neće pojaviti u računarima drugih proizvođača pre proleća 2012.

Intel koji je osmislio tu tehnologiju, objavio je, naime, posle predstavljanja Eplovih računara, da trenutno pregovara s drugim proizvođačima o tome da svoja rešenja ponude u ovo vreme sledeće godine. Istovremeno je odbacio tvrdnje da Epl ima ekskluzivno pravo da jedini koristi Tanderbolt sledećih godinu dana i poručio da svi drugi proizvođači slobodno mogu da ga ugrade u svoje proizvode čim to požele.

Intelova tehnologija Tanderbolt nadmeće se s konektorskim tehnologijama kao što su USB, Firewire i HDMI, koje povezuju personalne računare sa spoljašnjim diskovima, audio uređajima i ekranima. Pojavila se prvi put 2009. godine pod imenom Lajt pik (Light Peak – svetlosni vrh), i teoretski omogućava brzinu prenosa od 10 gigabita u sekundi.

Poređenja radi USB 3.0 omogućava 5 Gb/s, dok Firewire 800 ima maksimum od 800 Mb/s, a USB 2.0 još manje – 480 Mb/s. Uređaji sa USB 3.0 konektorima počeli su da se pojavljuju prošle godine ali Intel je odbio da podrži USB 3.0 u svojim čipovima za personalne računare, što je zabrinulo proizvođače računara, koji su zbog toga morali da nađu odgovarajuće kontrolere drugih proizvođača.

Međutim, Intel je posebno naglasio da Tanderbolt neće biti zamena za USB 3.0 – koji se upinje da bude prihvaćen na tržištu – već samo komplementarna tehnologija koja podržava mnoge protokole za prenos podataka, umrežavanje i prikazivanje na ekranima, kroz jednu udruženu vezu. Za početak namenjen je profesionalcima i entuzijastima koji se bave zvukom i videom.

Radno ime Svetlosni vrh odbačeno je, jer tehnologija zapravo koristi bakarne žice, a ne optička vlakna, bar u prvim varijantama. Međutim, Intel kaže da bi kasnije verzije Tanderbolta mogle koristiti optička vlakna.

Tanderbolt je zahvaljujući adapterima kompatibilan s drugim protokolima za povezivanje ali se zasniva na tehnologiji PCI Express, koju većina Mekintoša koristi za ulazno-izlazne komunikacije. Tanderbolt trenutno komunicira s drugim uređajima koristeći PCI Express za prenos podataka a DisplayPort za ekrane. Svi uređaji se mogu povezati na računar korišćenjem jednog čvorišta, čime se smanjuje potreba za većim brojem konektora.

Trenutno nema uređaja koji su kompatibilni s Tanderboltom, ali Epl i Intel zajednički pomažu proizvođačima komponenata da proizvedu odgovarajuće kablove i konektore za povezivanje kao i da naprave prve uređaje koji ih koriste (ugrađivanjem Intelovog kontrolera). Prvi takvi uređaji biće spoljni diskovi a ponudiće ih kompanije Lasi (LaCie) i Vestern didžital (Western Digital).

Lasi je već demonstrirala svoj prvi disk u čvrstom stanju (SSD) koji raspolaže s konektorom za Tanderbolt, a prvi primerci pojaviće se na leto. Njen Mali veliki disk Little Big Disk od 680 grama u aluminijumskom kućištu, zapravo sadrži dva Intelova SSD diska serije 510 od po 250 GB. Zahvaljujući Tanderboltu u stanju je da ceo film u visokoj definiciji prenese na računar za manje od 30 sekundi. (M.V.)

Izvor: www.mikro.rs

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.