Džulijan Asanž bi mogao da završi u Gvantanamu

SASLUŠANJE O IZRUČENJU DŽULIJANA Asanža, osnivača veb lokacije WikiLeaks, koje se upravo odvija u Londonu, može da rezultira njegovim utamničenjem u zloglasnom zatvoru Gvantanamo, ukoliko pre toga bude izručen Švedskoj.

Ovu tvrdnju su izneli Asanžovi advokati na konferenciji za novinare, organizovanoj pre saslušanja.

Džulijana Asanža, poreklom Australijanca, traže švedske vlasti zbog optužbi za silovanje, prinudu i seksualno zlostavljanje. Te optužbe su iznele dve žene sa kojima je Asanž u avgustu prošle godine bio u kontaktu; prema Asanžovim izjavama, njegov odnos sa tužiteljicama je bio na dobrovoljnoj osnovi.

Nakon što su švedske vlasti izdale nalog za njegovo hapšenje koji važi u celoj Evropi, Asanž se 7. decembra dobrovoljno prijavio policiji u Velikoj Britaniji.‎‏ Posle sedam dana provedenih u pritvoru, Asanž je pušten uz kauciju i uslov da preda svoj pasoš, nosi elektronski uređaj za praćenje i redovno se javlja policiji.

Njegovi advokati planiraju da ga brane tvrdnjama da je nalog za hapšenje izdat „radi pravnog gonjenja i kažnjavanja zbog njegovih političkih stavova“.

Asanžovi pravni problemi nastali su nakon što je WikiLeaks krajem novembra počeo da objavljuje jedan deo od 250.000 američkih diplomatskih telegrama. Ovaj potez je izazvao burnu reakciju američkih političara, pri čemu je Majk Hakabi, bivši guverner države Arkanzas, tražio smrtnu kaznu za one koji su objavili telegrame, a Sara Pejlin, nekadašnji kandidat za mesto potpredsednika SAD je izjavila da bi Asanža trebalo uhvatiti kao što se to radi sa pripadnicima Al Kaide i vođama talibana.

Ove izjave mogu samo da pomognu u odbrani Asanža, čiji advokati tvrde da bi ukoliko bude predat Švedskoj, ta zemlja mogla da podlegne pritisku SAD. Uzgred, američki državni tužilac već vodi istragu protiv Asanža, ali tužba još uvek nije podignuta.

„Smatramo da ako Asanž bude izručen Švedskoj, postoji mogućnost da SAD zatraže njegovo izručenje, uz ogroman rizik da ga zadrže u zatvoru Gvantanamo, ili na nekoj drugoj lokaciji“, kažu Asanžovi advokati.

Zatvor Gvantanamo na Kubi, osnovan je 2002. godine za vreme predsednikovanja Džordža Buša, kao zatvor za vojnike iz ratova u Avganistanu i Iraku. Njegova namena je bila da zadrži optužene kojima će se suditi pred vojnim sudovima, ali su vremenom na svetlo dana izašle mnogobrojne zloupotrebe međunarodnog prava koje su se desile u zatvoru i nehuman odnos prema zatvorenicima. Američki predsednik Barak Obama obećao je na početku svog mandata u januaru 2009. godine da će Gvantanamo biti zatvoren, ali su neki politički uticaji očigledno nadvladali, tako da je zatvor još uvek u funkciji.

Asanžova odbrana je slična onoj koju praktikuje advokatski tim koji brani Garija Makinona, britanskog hakera koji čeka odluku službe unutrašnjih poslova (Home Office), tela britanske vlade zaduženog za čuvanje javnog reda i mira, o tome da li će biti izručen SAD zbog tužbi vezanih za kiberkriminal. U toku sudskog spora, Makinonovi advokati su izjavili da bi on mogao biti označen kao terorista, jer ga SAD optužuje za probijanje zaštićenih vojnih mreža nakon terorističkih napada 11. septembra 2001. godine.

Asanžovi advokati nameravaju i da iznesu nekoliko tehničkih argumenata u vezi s načinom na koji Švedska goni njihovog klijenta. Radi se o tome da švedska tužiteljka Marien Naj nije imala ovlašćenje da izda nalog za hapšenje u svim državama Evrope, kao i da izručenje samo u svrhu ispitivanja osumnjičenog nije u skladu sa zakonima Velike Britanije. Osim toga, Asanž tvrdi da je obavestio švedske tužioce da je dostupan za ispitivanje, ali da nije bio kontaktiran.

Zanimljivo je da bi Asanžovo saslušanje moglo da otkrije nove načine upotrebe Twittera u sudnici. Sredinom decembra prošle godine, za vreme Asanžovog saslušanja u vezi sa puštanjem iz pritvora uz kauciju, prekršajni sud u Velikoj Britaniji je dozvolio novinarima da koriste Twitter iz sudnice, iako sudski izvršitelji obično posmatračima suđenja naređuju da isključe svoje mobilne telefone.

Ipak, dva dana nakon toga, za vreme žalbe na odluku o puštanju uz kauciju, sudija londonskog Višeg suda nije dozvolio korišćenje ove popularne lokacije za slanje kratkih poruka. (M.S.)

Izvor: www.mikro.rs

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.