Počelo projektovanje „svemirske zaštite“

AMERIČKO VAZDUHOPLOVSTVO JE S KOMPANIJAMA Rejteon (Raytheon) i Lokid Martin (Lockheed Martin) sklopilo ugovore da dizajniraju radarski sistem koji će preciznije detektovati orbitirajuće objekte i svemirske otpatke koji preleću preko SAD.

Obe kompanije, koje zajedno s Nortrop Grumanom (Northrop Grumman) od juna 2009. rade na konceptu tzv. „svemirske zaštite“ (space fence), imaju obavezu da za 18 meseci izrade preliminarni dizajn sistema. Svaka je dobila po 20 miliona dolara za potencijalni ugovor vredan 107 miliona.

Projekat svemirske zaštite treba da zameni postojeći sistem svemirskog nadzora (Space Surveillance System) ili VHF zaštitu (VHF Fence). Pošto radi na kraćim talasnim dužinama, radar nove zaštite moći će da detektuje manje satelite i otpad i obezbedi bolju zaštitu od objekata koji obleću Zemlju na malom međusobnom rastojanju.

Radarski sistem sačinjavaju tri zemaljska radara koji rade u opsegu S, a projektovani su da automatski detektuju, prate i precizno mere orbitirajuće svemirske objekte. Energiju odbijenu od objekata koji prođu kroz fiksne uzane snopove ta tri radarska predajnika, nadzire šest prijemnih lokacija.

Projekat svemirske zaštite je inicijalno pokrenula američka mornarica (American Navy) ali ga je 2004. predala vazduhoplovnim snagama (Air Force). Očekuje se da će američka vojska na ovaj projekat, koji treba da se završi do 2015. godine, utrošiti tri i po milijarde dolara.

Potreba da se preciznije nadzire neposredni svemirski prostor po mišljenju američke vojske postaje sve kritičnija, jer se broj satelita i drugih svemirskih letelica u orbiti oko Zemlje povećava iz godine u godinu, pa se postojeća tehnologija za njihovo praćenje mora modernizovati. Incidenti poput sudara američkog komunikacionog satelita iz sistema Iridijum i ruskog komunikacionog satelita Kosmos 2251, koji se dogodio u februaru 2009, pokazuju šta se može desiti ukoliko se ne otkrije da dva objekta proleću jedan pored drugog na maloj udaljenosti. Takvi sudari samo povećavaju količinu otpadaka koji se već nalaze u prostoru oko Zemlje i time još više otežavaju situaciju i sve su veća pretnja satelitima i drugim letelicama. (M.V.)

Izvor: www.mikro.rs

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.