Bitka između tabli biće sve jača, a cene sve niže u 2011.

VELIKI SAJAM ELEKTRONIKE (CES) koji je prošle nedelje održan u Las Vegasu, protekao je u znaku tabličnih računara. Prošlo je skoro godinu dana od kad je Epl objavio svoj Ajped s kojim je redefinisao prenosive račuare, a njegovi konkurenti su najzad prionuli da ga sustignu tako da se na sajmu moglo videti skoro stotinu raznih modela. Generalno uzevši sve premijere priređene na CES-u učinile su jasnijom moguće pravce evolucije tržišta tabličnih računara u 2011. i ponudile potrošačima nekoliko ideja o tome na šta treba da obrate pažnju.

Verovatno najveće zanimanje pobudila je nova verzija Guglovog operativnog sistema Android razvijena specijalno za tablične računare umesto za pametne telefone. Reč je o verziji 3.0 poznatoj pod nazivom Hanikoum (Honeycomb). Taj operativni sistem i Motorolina tabla Zum (Xoom), jedna od prvih koje će ga koristiti, premijerno su prikazani na Motorolinom štandu i privukli najviše pažnje. Zum će se u prodaji pojaviti kroz par meseci.



Još najmanje dva proizvođača, Tošiba i Asus, takođe su obećali table s ovim operativnim sistemom a pripremaju ih i drugi, ali ova tehnologija nije jedina koja preti da ugrozi Eplov vodeći položaj na ovom tržištu.

Kanadska kompanija Riserč in Moušn (Research In Motion, RIM), koja proizvodi telefone Blekberi (BlackBerry) namerava da ponudi tablu nazvanu Plejbuk (PlayBook) koja će koristiti njen sopstveni operativni sistem (razvija ga kompanija QNX koju je RIM nedavno kupio). I Hjulet-Pakard je obećao svoju tablu (mada je nije izložio na CES-u), ali će ona koristiti sistem Veboes (WebOS) do kojeg je došao kad je kupio kompaniju Palm.

Iako se može smatrati da je CES 2011 pokrenuo trku tabličnih računara, ona će zapravo dobiti puni zamah tek kad se pokazani modeli kroz par meseci pojave u prodaji. Do tada će i Epl verovatno ponuditi novu verziju svog Ajpeda. Analitičari očekuju da će se glavni takmičari pojaviti pre kraja marta i smatraju da će tek posle toga nastupiti pravo vreme za kupovine, jer će i cene postepeno početi da padaju.

U celoj ovoj priči o tablama veći deo godine proteći će bez Mikrosofta. Iako ih je promovisao u istom ovom Las Vegasu još 2001, udaljio se sa tog tržišta posle nekoliko neuspešnih godina i potom doživeo da ga Epl uhvati na spavanju i pretekne, jer nije spremio operativni sistem optimizovan za ovu vrstu računara.

I pored toga, na CES-u su prikazane i table koje koriste Windows 7, ali se ne očekuje da će biti jednako uspešne kao konkurentske sprave. Mikrosoft će zato morati da pričeka dok ne napravi Windows 8 za koji je njegov čelnik rekao da će moći da radi na procesorima kompanije Arm koji se koriste u većini prikazanih tabli. Windows 7 to ne može pa table koje ga koriste moraju da se prave samo s procesorima koje proizvode Intel i AMD, a namenjeni su za prenosive računare.

Konkurencija u međuvremenu neće čekati Mikrosft, a kad se njegov sistem pojavi svet će verovatno biti znatno drugačiji. (M.V.)

Izvor: www.mikro.rs

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.