IBM predviđa zanimljive IT inovacije do 2015.

ZAMISLITE DA MOŽETE DA VIDITE 3D sliku osobe koja vas zove telefonom ili da imate prenosivi računar koji se napaja kinetičkom energijom. Sve to i još ponešto postaće moguće u sledećih pet godina, sudeći po najnovijim predviđanjima IBM-a.

Kompanija je u ponedeljak objavila svoj godišnji spisak inovacija „Sledećih pet u pet“ koje će postati moguće do 2015. godine. Na prvom mestu su mobilni telefoni preko kojih se vode holografski razgovori, na drugom su baterije koje se pune tako što udišu vazduh, zatim slede senzori s kojima se ne mora biti naučnik da bi se spasla planeta, pa adaptivni saobraćajni sistemi koji bi mogli da personalizuju prevoz na posao i predviđaju saobraćajne gužve i na petom mestu stanovi koji se greju toplotom iz kompjuterskih centara.

Spisak je rezultat ankete sprovedene na uzorku od preko 3000 istraživača iz IBM-ovog istraživačkog centra Almaden u San Hozeu u Kaliforniji.

Trodimenzionalne slike koje se već mogu videti u filmovima i na televizorima samo su uvod u 3D holograme s kojima ćete pričati s prijateljima u realnom vremenu, jer odgovarajuće kamere postaju sve savršenije i minijaturnije tako da mogu stati u telefon, smatraju u IBM-u. Naučnici uveliko rade na poboljšavanju video razgovora kako bi ih pretvorli u holografske razgovore, odnosno 3D teleprisutnost. Da bi rekonstruisali neki objekat služe se tehnikama koje koriste svetlosne zrake odbijene od tog objekta.

Sadašnje litijum-jonske baterije zameniće se baterijama koje sadrže energetski guste metale, a dopunjavaju se izlaganjem vazduhu, predviđaju IBM-ovi istraživači. „Ukoliko razvoj bude uspešan, rezultat će biti lagane, jake i punjive naterije koje su u stanju da napajaju sve od električnih kola do kućnih aparata.“ Pored toga, IBM smatra da će promenama strukture tranzistora smanjiti njihovo napajanje na svega pola volta, tako da će pojedini uređaji (na primer, mobilni telefoni i čitači e-knjiga) moći da rade deset puta duže pa čak i bez baterija, pošto će im biti dovoljna energija generisana kretanjem, kao kod satova koji se sami navijaju zahvaljujući pokretima ruke.

Kompjuterski programi koji koriste algoritme i aktuelne informacije o saobraćaju za predviđanje zagušenja, pomoći će da se olakša svakodnevni gradski prevoz, poručuje IBM. Sudeći prema video odlomku koji je postavio na YouTube, ljudi bi u realnom vremenu mogli da prikupljaju podatke o okruženju pomoću senzora u telefonima, kolima i novčanicima, koje bi naučnici potom koristili za istraživanja. Skoro 50% energije koju troše moderni kompjuterski centri odlazi na hlađenje vazduha, a većina oslobođene toplote se potom rasipa. Umesto da se odbacuje u atmosferu služiće za grejanje stanova, predviđaju IBM-ovi istraživači.



Prvi spisak predviđanja koji je IBM objavio krajem 2006, sadržao je 3D Internet i trenutno prevođenje govora. Nijedno od tih predviđanja se još nije ispunilo, ali predviđanje iz 2007. da bi mobilni telefon mogao da služi kao novčanik, banka, kupac karata, batler i pomoćnik pri kupovini, već su se obistinila.

Prošle godine IBM je u istraživanja i razvoj uložio 5,8 milijardi dolara, što je 6,1% prihoda kompanije. (M.V.)

Izvor: www.mikro.rs

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.